Zhodnocení roku 2022

Zatímco hodně lidí nad letošním rokem láme hůl hlavně kvůli nárůstu cen (nejen) energií, já na to budu víc koukat optikou „užitečných lekcí“. Přestože pro některé patrně půjde o samozřejmé věci, mě řada z nich dost posunula.

Na NEWTON University meziroční nárůst o více než 40 %

Ano, čtete správně. Stojí za tím usilovná práce všech kolegů napříč firmou i externích dodavatelů. Ta škola vytváří dost specifickou atmosféru, která se těžko popisuje. Přitahuje k sobě lidi, kteří rádi tvoří, posouvají věci furt dopředu a umí tu vášeň i tah na branku přenést i na ostatní.

Pro mě osobně byl tento rok o dost náročnější než ten předchozí. Práce na klientské straně mě nutí se furt zlepšovat. Ať už jde o pohled na čísla, procesy, postupy, komunikaci a nevím co vše dalšího. Díky tomu vidím spoustu míst, kde zapracovat a co za ten rok šlo udělat jinak a líp. Abych se z toho úplně nezbláznil, držím se jedné z myšlenek Tomáše Havryluka z tohoto staršího článku.

„Je to sebepsychologie. Udržujeme se ve stavu, kdy jsme zdravě nespokojeni s aktuálním děním, to nás posouvá dál, nemůžeme ale být v depresi a musíme se umět pochválit.“

Lekce 1: Když se daří, nezapomeňte se pochválit, ale zároveň vždy kriticky koukejte na to, zda něco v budoucnu nemůžete dělat jinak, líp, rychleji, levněji.

Neustálé balancování mezi efficiency a effectiveness

Ani pro jedno ze slov neznám úplně vhodný český překlad, nicméně je beru za zásadní při vyhodnocování online marketingu.

Effectiveness = dělám správné věci?

Efficiency = dělám věci správně?

Není to totéž. Když třeba řešíte nedostatek objednávek, můžete na to koukat optikou nějakého nefunkčního kanálu, který potřebujete využít lépe (makám na efficiency). Nebo si řeknete, že místo stávajících aktivit budete dělat úplně něco jiného pro nárůst objednávek (makám na effectiveness). Zjednodušeně.

Při psaní tohle tolik neřešíte, ale ve své nynější agendě musím prakticky neustále přemýšlet, čemu věnovat čas a co bude mít největší přínos. A ne vždy to je jednoznačné rozhodnutí.

Lekce 2: Jakýkoliv úkol dostanete, neplňte ho slepě, ale vždy se zamyslete nad jeho reálným přínosem. Zadávající to často vidí jen ze svého úhlu pohledu. Když mu nabídnete svůj, častokrát vám oběma dojde, že pro splnění cíle má smysl dělat něco úplně jiného.

90% výsledek dodaný od někoho za týden je lepší než 100% výsledek dodaný od vás za půl roku

Bude mě víc času stát si tu věc sám udělat, nebo ji vysvětlit a zkontrolovat? Tuhle otázku jsem si vnitřně kladl xkrát.

  • Vy víte, jak něco udělat.
  • Vy víte, jak něco má vypadat.
  • Vy víte, jak to udělat nejlíp.

Ale taky víte, že máte svých 24 hodin mínus to, co chcete věnovat spánku a soukromému životu. A prostě nemůžete stihnout všechno, co na vás někdo hrne. Jinak budete brzdit sebe i ostatní nimráním v méně podstatné práci a to důležité bude stát.

Letos jsem proto změnil přístup. Snažím se zdelegovat vše, co můžu zdelegovat.

Má to háček v tom, že zdelegování neznamená, že ztrácíte zodpovědnost za výsledek. A lidi okolo přemýšlejí jinak. Takže taky dost často věc udělají jinak a ne vždy je to žádoucí. Když vás ale obklopují šikovní lidé a trochu je nasměrujete, baví mě koukat, jak věc, která dříve drhla, najednou šlape.

A s pokorou musím říct, že mnohokrát i líp, než bych si to udělal sám.

Lekce 3: Svěřte lidem v okolí zodpovědnost za úkol i za cenu, že se občas spálí. Ze začátku to bude bolet obě strany, ale nesnáze člověka vedou k rychlejšímu růstu.

Když při cvičení delší dobu nevidíte posun, něco změňte

Letos mě potěšilo pravidelnější cvičení. Beru to jako takovou aktivnější formu meditace. Ať mě v hlavě žere cokoliv, tak jakmile zvedám těžší váhu, jde to pryč. Po delší době jsem však necítil žádný výraznější posun.

Inspirovaly mě videa Roberta Humpála a Radima Koudelky. Náhodné cvičení dle pocitu nahradil tréninkový deník, který se snažím pravidelně porážet. Pomohlo mi to překonat stagnaci. Nakonec s prvním zmíněným spolupracuji vedle tréninku i na jídelníčku.

Spolupráce trvá něco málo přes měsíc. Za tu dobu šlo dolů cca 6 centimetrů v pase a 4 kila. Ale trpím. Dost mi to přeházelo stávající jídelníček a každý den je výzva odmítat něco dobrého. Někdy obstojím víc, někdy méně.

Lekce 4: Něco se sebou dělat není o magické pilulce. Stojí za tím konzistence a vytrvalost.

3 klíčové knihy, které mě tento rok nejvíc ovlivnily

Tento rok jsem nečetl tolik, kolik bych chtěl. Stála za tím nevhodná kombinace nadšení, lenosti, priorit. Nejvíc mě tento rok oslovily tyto kousky:

Příští rok čekám plno změn. Vedle stávající situace na trhu sám chystám výkop jednoho projektu. Sám jsem zvědav, kam mě to zavede. Jak budu mít v ruce něco hmatatelnějšího, podělím se.

Další ohlédnutí za rokem 2022

Pokud jste se taky podělili se souhrnem roku, dejte mi vědět. Přidám vás.

Patrik Gajdoš
Ohodnoťte článek!

3 komentáře u „Zhodnocení roku 2022“

    • Taky díky. Přidal jsem odkaz 🙂 Jinak jsi mě tím svým článkem nalomil a dal jsem ti přihlášení k newsletteru. Těším se na další obsah a zároveň se budu muset zamyslet nad oživením mého mailingu.

      Odpovědět

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..