5 úrovní seniority lidí při práci. Kam patříte vy?

V marketingu neexistuje žádný jednotný standard, co znamená junior, medior, senior. Došlo mi to během uplynulých měsíců při řešení marketingových dodavatelů, jak to dělá strašný bordel. V očekávání, komunikaci, přístupu, ceně. Můj nynější pohled ovlivňuje fanouškovský zájem o bojová umění. Berte to jako názorovou inspiraci, jak přistupovat ke schopnostem sebe i ostatních a jak podle toho jednat.

Úroveň seniority = schopnost dobře splnit komplexnější zadání za méně úsilí

Škatulkování seniority ovlivňuje hromada věcí. Charakter člověka, okolí, potřeby projektu a trhu, náplň práce. Můj přístup nejvíc souzní s mou bývalou kolegyní Kristinou Kasalovou:

„Osobne senioritu vnimam ako moment, ked dokazem spracovat aj komplexnejsie zadanie bez vacsej pomoci skusenejsich kolegov. Zaroven mam aj nejaky vhlad/nadhlad a dokazem si pospajat suvislosti v ramci odboru. Taktiez, viem kde mam hladat dalsie informacie a ako sa pripadne rozvijat v obore, nie som v nom stratena.“

Řádky níže s přirovnáním k pásům jiu-jitsu proto berte čistě jako jeden úhel pohledu, kdy respektuji existenci jiných. Budu rád, když se podělíte o ty své.

Bílý pás – nejpodceňovanější úroveň

jiu-jitsu-pas-1

Při začátcích s brazilským jiu-jitsu dostanete bílý pás. Toto začátečnické období, kdy poznáváte principy bojového umění, je svým způsobem nejdůležitější. Utváří základy, na kterých stavíte v dalších letech. Poznáváte všechny základní techniky a pozice. Útočné i obranné. Dá se říct, že jak vše působí nově, naučíte se v tomto období víc než jakékoliv pozdější úrovni.

Kvůli neznalosti žádnou z technik nezvládáte detailně. Spíš než do hloubky jdete do šířky a učíte se nové a nové chvaty. V touze konečně najít odpověď na všechny ty záludné útoky protivníků, kterými vás poráží.

Každý další pás tento princip učení mění. Osvojujete si menší a menší drobnosti, které ale dohromady rozhodnou, zda příště vyhrajete vy, nebo soupeř.

Obecně k této úrovni

Jelikož chybí praktické zkušenost, neočekávám většinou kdovíjak velkou tvořivost. Lidé se tu obvykle jen řídí pravidly a dělají zadané.

Dovedou jednat přesně podle určeného schématu, který jim většinou musíte srozumitelně předat. Jakmile ale něco nejde podle něj, bez vás si neporadí. Protože jim chybí zkušenost i kontext úkolu.

Z mé zkušenosti se tady vyplatí začít s jednoduchými věcmi a jít víc po rozmanitosti než hloubce. Naťukávat a zkoušet, kde se dotyčný chytá víc a kde míň. Víc než kvalita provedení mě tu zajímá přístup. Ptá se? Dovede přijmout a zapracovat zpětnou vazbu? Jak velkou spolehlivost a zápal tu cítím?

Modrý pás – paradoxní úroveň

jiu-jitsu-pas-2

Modrý pár je velký paradox. Nejsnáze se k němu dostanete, ale zároveň z něj nejhůř postoupíte dál. Jeho zvládnutí předurčuje váš potenciál dosáhnout na absolutní špičku.

Jako počáteční držitel modrého pásu jednáte na úrovni začátečníka se solidními základy. Ubráníte se proti běžným lidem, kteří jsou silnější, větší a atletičtější, ale sami neovládají techniky jiu-jitsu.

Zkušenější profesionálové vás ale často poráží. Proto i většina jiu-jitsu bojovníků na této úrovni i končí. Připadáte si bezradní. Ač se snažíte učit nové a nové techniky, většina okolí vás vždy předčí. Přijde vám, že ať děláte cokoliv, nevede cesta ven a stojíte na místě. Týdny. Měsíce. Roky.

Pokud toto krušné období přečkáte, přijde v určitý moment zlom. Dojde vám, že nepotřebujete neustále hledat nové a nové techniky. Místo toho slavíte větší úspěchy vylepšováním těch stávajících. Ať jde o načasování, pozici, úchop.

Přestáváte myslet jednodimenzionálně. Už to není o snaze dostat soupeře jednou novou technikou, ale vhodnou kombinací těch osvojených.

Obecně k této úrovni

Jak si lidé prakticky zkusili ty nejobvyklejší úkony, plní je lépe s každým dalším opakováním. Pevně se drží předem určeného schématu, který znají. Z jejich zkušeností to berou jako jediný ostrůvek stability v moři plném nejistot.

Toto tunelové vidění často vede k horší prioritizaci. Možná znáte. Projektový nástroj přetéká úkoly, vás tlačí termín a jdete zjistit, co drhne. A s hrůzou zjistíte, že dotyční se jako na potvoru seknou na té úplně nejmenší prkotině. Protože v jejich světě zrovna tohle stojí za zdlouhavé řešení, i když by to zvládli vyřešit rychle a zbylý čas mohli věnovat efektivněji jinde.

To samé platí u hledaných informací. Jedou na kvantitu s vidinou, že čím víc věcí se dozví, tím líp jim to půjde. Připomíná to kutila, který každý problém v dílně řeší koupí nového vercajku. Jenže když dojde na opravu něčeho nestandardního, obtížně vybírá z nasbírané hromady nářadí to pravé.

Tímto občas vznikne chaos. Hrne se jim do cesty hromada problémů, které neumí plně vyřešit. A nasávají hromadu znalostí, nad kterými často neumí přemýšlet. Proto řadu triviálních věcí, se kterými nemají dřívější zkušenost, řeší přehnaně složitě. Což bolí. Tak moc, že mají chuť to zabalit.

U těchto lidí mi přijde klíčové se držet jejich tendence jednat dle určitého vzorce jednání. Pomáhat jim prioritizovat a rozvíjet nové i stávající postupy. Často je to víc o přístupu než znalostech.

Klíčovou roli pak hraje (ne)ochota hodit toho člověka do vody problémů každodenní operativy. Děláte to totiž s vědomím, že ho často budete muset lovit, což bolí obě strany. Jenže když ho necháte na břehu, nikdy mu nedáte příležitost prakticky zažít určité problémy a tím růst na jejich překonávání.

Fialový pás – brána do pokročilé hry

Brazilské jiu-jitsu je o dlouhém kontinuálním procesu zlepšování. Se získáním fialového pásu se stáváte pokročilým bojovníkem v rané fázi.

Jak nyní umíte kombinovat více technik naráz, stáváte se efektivnější. Co vám jako bílému nebo modrému pásu zabralo 5 či 6 kroků, nyní zvládáte za méně.

S narůstající efektivitou pomalu sami začínáte vyvíjet tlak na své soupeře. Nejde vám to snadno, ale pomalu se učíte, jak zabírat prostor a kontrolovat ostatní.

Fialový pás je o zostření stávající hry. V průběhu cíleně zahazujete spoustu toho, co jste si osvojili na nižších úrovních. Propojujete osvojené techniky novým způsobem a cíleně hledáte oblasti, kde máte mezery. Nepotřebujete žádnou monstrózní hru, protože si uvědomujete, že je lepší umět pár věcí perfektně, než hromadu polovičatě.

Obecně k této úrovni

Tady už lidé začínají víc chápat souvislosti úkolů. Uvědomují si, že ne každý problém má stejnou váhu a ne každá získaná informace má momentální hodnotu.

Baví mě ten přerod. Lidé dlouho dělali činnost nějakým způsobem. Najednou jim dojde ta neefektivita a původní postup prostě zahodí. Jen tak. Stávají se díky tomu spolehlivější, rychlejší, hodnotnější.

S uvědoměním kontextu svých aktivit jim začne docházet, kolik toho ještě neví. Hrozí jednoduché spadnutí do neřešitelného křeččího závodu. Začnete pilovat jednu věc a uvědomujete si při tom další tři, kde se necítíte tak silní. Furt dokola.

Jelikož tady už lidé skvěle ovládají spoustu postupů a umí některé nepotřebné i zahazovat, rád tu zadávám i koncepčnější práci. Aby sami navrhovali, jak určitou věc dělat. Ne jenom úkoly slepě plnit dle zadání. S přihlédnutím k tomu, že výstup těchto lidí bude často pořád jednodimenzionální podle jejich zkušeností.

Na této úrovni podle mě zakončí dráhu i většina pokročilejších specialistů. V závislosti na konkurenci, potřebách trhu, vlastním naturelu a tak dále. Umí samostatně odvádět precizní práci, která posouvá projekty vpřed. A o to ve finále jde.

Hnědý pás – účinné aplikování tlaku

jiu-jitsu-4-pas

V brazilském jiu-jitsu nikdo není dokonale vyvážený ve schopnosti útoku či obrany ze všech pozic. Zatímco jako fialový pás excelujete v jedné pozici a ztrácíte v jiné, s hnědým pásem nacházíte mezi těmito rovinami větší balanc.

Účinněji útočíte i s rizikem neúspěchu. Pokud dobře ukončujete soupeře z vrchní pozice, nyní se učíte kontroly z té spodní a naopak. Jako fialový pás žijete v představě, že lze soupeře ukončit pouze z určité pozice. Jako hnědý pás zjišťujete, že se správnou technikou ohrozíte soupeře odkudkoliv.

S hnědým pásem často máte už dost zkušeností i sebevědomí, abyste učili jiné bojovníky. Předávání znalosti ostatním tvoří důležitou část zlepšování sebe sama. Abyste posouvali své okolí, musíte sami detailně pochopit postupy i vy.

Obecně k této úrovni

Každý trh a obor má nějaká svá častá pravidla. Jakmile v mém okolí začne někdo přemýšlet a úspěšně jednat mimo zavedená schémata, beru to jako jeden ze signálů, že se bavím s člověkem na této úrovni seniority.

Když to vztáhnu k mé oblíbené karetní hře poker, k ziskovosti vám stačí hrát podle určitých principů. Jakmile si umíte vyhodnotit, v jakých standardních situacích karty hrát a v jakých naopak zahazovat, budete ziskoví. Často velmi. Ale nikdy nebudete patřit k těm nejprofitabilnějším hráčům na světě.

Oni totiž tyto standardy cíleně porušují, pokud jim to přinese výhodu. S vědomím, že to nemusí vždy vyjít a v případě potřeby se k zavedeným principům zase efektivně vrátí. Zkušenosti jim ukazují, že svět není jen černobílý a vycítí, kdy postupy pomáhají a kdy naopak moc svazují.

I to je důvod, proč tito lidé často úspěšně školí a proč je rád vyhledávám pro mentoring nebo koncepčnější nastavování procesů. Umí projekt totiž posunout v různých fázích a stejně jako umí hnědý pás ukončit pokročilejšího protivníka i ze spodní pozice, kde by jiní jen bránili, umí tento typ specialisty přinést rozvoj i v období stagnace. Jiným úhlem pohledu. Jinou prioritizací. Jiným přístupem.

Naopak je nerad využívám pro nějaké nemanažerské rutinní práce. Zvládnou to sice díky svým zkušenostem rychle a bez problémů, ale z pohledu cena/výkon se vám takový člověk pro tuto činnost obvykle nevyplatí.

Černý pás – touha po maximálním zjednodušení hry

Pokud jste dospěli k hrstce držitelů s černým pásem, stojí za vámi zkušenost tisíců hodin boje. Čelili jste hromadě různorodých oponentů a tolika bojovým situacím, že vás těžce získaná zkušenost naučila, jak jednat.

Na úrovni černého pásu dosahujete tak velké efektivity, kdy už nemusíte v boji vyvíjet tak velké úsilí. Váš cíl je co nejsnáze přimět protivníka, aby se vám vzdal. Za vyčerpání co nejméně energie, co nejméně kroků, co nejrychlejšího procesu.

Díky této schopnosti zvládáte protivníka nasměřovat, aby vás sám dostal do výhodnější pozice pro ukončení. Dosahujete takové úrovně bojového umění, kdy mu sami udáváte směr a začínají vás obklopovat lidé, kteří vás následují.

Obecně k této úrovni

Tento typ lidí potkáte jen velmi zřídka. Díky mnoha letům zkušeností zvládají šikovně vyhodnotit, kdy potřebuje určitý problém déle zkoumat a kdy k rozhodnutí stačí pouhá intuice.

To jim dává velkou efektivitu a lehkost v rozhodování. Umí v záplavě informací snáze najít pravé jádro problému. I oni chybují jako my všichni. Výnosy jejich dobrých rozhodnutí ale vysoce převažují ztráty z těch špatných.

Nejenže nemají problém pravidla porušovat. Oni sami často svou prací určují oborový standard, který jiní následují. Když na trhu dojde k výrazné změně, buď za ní přímo stojí, nebo jde o ty první, kteří nastavují vzor vhodné reakce.

Tento typ lidí obtížně časově potkáte, ještě hůř rozeznáte od průměrnějších lidí s dobrou značkou a většinou bude spolupráce hodně drahá kvůli jejich elitní expertíze.

Úplně nejtěžší mi ale přijde dát jim důvěru a svobodu dělat svou práci způsobem, který jim sedí. Nepočítám zkušenosti, kolikrát dobrý nápad někoho špičkového skončil v koši, protože ho zadavatel z těch či oněch důvodů potopil. Sebelepší specialista vás nespasí, pokud mu nedáte prostor, kompetenci nebo přesné zadání.

Jakýkoliv progres je cesta plná úspěchů i přešlapů

Při čtení kapitoly o investičním horizontu v knize Psychologie peněz se mi vybavil tento graf z Facebook stránky Frame of Minds. Snad mě za jeho použití nezabijou.

Ať řešíte progres svůj nebo svého okolí, vždy tam budou nějaké vzestupy a pády. Bez ohledu na senioritu. Mění se pouze věci, které na různých úrovních posouváte. I ti nejlepší v oblasti chybují.

Jak to vnímáte vy? Podělte se v komentářích.

Patrik Gajdoš
Ohodnoťte článek!

2 komentáře u „5 úrovní seniority lidí při práci. Kam patříte vy?“

  1. Děkuji, Patriku, za inspirativní článek. Těším se, až se díky kolegům na Newtonu posunu od modrého pásku k fialovému. 🙂

    Odpovědět

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..