nejlepší knihy pro reklamní textaře

14 top copywriterů radí, jaké knihy vás posunou na vyšší úroveň

Když občas nakouknu do copywriterské skupiny na Facebooku, furt se opakuje jeden dotaz:

„Doporučili byste mi nějakou knihu o copywritingu?“

Samotného mě lákalo si rozšířit obzory. Proto jsem oslovil jedenáct top copywriterů s dotazem, které knihy pro reklamní textaře by doporučili. A některé odpovědi mě překvapily. Posuďte sami.

1) Pavel Šenkapoun [nejlepsicopywriter.cz]

Pavel Šenkapoun The copywriter's Handbook copywriting literatura

Robert Bly, The Copywriter’s Handbook 

Když jsem procházel zdroje o copywritingu, nápadně často se v nich objevovaly odkazy na jednu knížku z roku 1985. Napsal ji Robert Bly a jmenovala se The Copywriter’s Handbook.

Pochopil jsem, že jde o jakousi copywriterskou povinnou četbu, a přečetl jsem si ji – stejně jako řadu dalších knih o reklamním psaní. Některé z nich byly duchaplnější a zábavnější (Ogilvy, Sugerman), jiné modernější (Veloso). Přesto bych jako první učebnici copywritingu každému doporučil právě Blye.

Na relativně malém prostoru obsahuje ohromné množství informací, cituje spoustu dalších copywriterů, výzkumů a studií, uvádí různé modely, přístupy, statistiky. Je to kniha založená na faktech, pro někoho bude možná dokonce poněkud suchá, ale to se mi právě líbí, že v ní Bly neprodává sebe sama a nedává všem na odiv, jak umí skvěle psát, nýbrž se plně věnuje svému tématu.

Tímhle svým nenápadným stylem jako by stvrzoval jednu ze základních myšlenek Handbooku:

Oblíbený citát:

„But the goal of advertising is not to be liked, to entertain, or to win advertising awards; it is to sell products. The advertiser, if he is smart, doesn’t care whether people like his commercials or are entertained or amused by them. If they are, fine. But commercials are a means to an end, and the end is increased sales—and profits—for the advertiser.“

2) Josef Řezníček [vceliste.cz]

Josef Řezníček Authority content copywriting kniha

David Jenyns, Authority Content

Praktická knížka, kterou doporučuji všem copywriterům, aby si uvědomili, jak se jejich texty používají v rámci obsahové strategie a udělali si obrázek o tom, jak jednoduše na ni.

 

3) Michaela Weikertová [michaelaweikertova.cz]

Michaela Mužíková Web ostrý jako břitva copywriting knihovna

Jan Řezáč, Web ostrý jako břitva

Skvělá kniha s přesahem do mnoha dalších oborů jako je budování značky, zákaznický výzkum, byznysová strategie nebo správné projektové řízení.

Copywriterům skvěle ukazuje, že se nikdy nesmí zaseknout jen v textech. Že je potřeba sledovat mnoho dalších souvislostí a umět se na ně při práci správně zeptat.

Navíc je celá kniha velmi čtivá a také nezvykle hezky udělaná.

Oblíbené citáty:

,,Chcete tvořit weby ostré jako břitva? Pak potřebujete vystoupit z davu nadšených laiků”.

,,Webdesign není jednoduchý, je jen podceňovaný.”

4) Matouš Roskovec [seewordpower.cz]

Matouš Roskovec Predatory Thinking kniha reklamní texty

Dave Trott, Predatory Thinking

Copywriting se dá naučit hlavně psaním, čtením jen trošku – to už mi říkal Aleš Fiala – můj první mentor a dřívější kreativní ředitel DDB.

Všem kreativním a komerčně orientovaným textařům bych rád doporučil literaturu co nejvzdálenější našemu oboru. To, co jako textař potřebujete více než metodologické poučky, je rozhled, empatii a schopnost napodobování. Zkuste se vcítit do nejrůznějších stylů psaní, které můžete čerpat z mnoha literárních i filmových narativů. Ostatně hezký list knížek shrnul už dříve Otto: http://ottocopy.cz/33-knih-pro-pracovni-inspiraci 

Pokud přeci jen chcete zůstat v oboru, zkuste něco ze života – třeba Predatory Thinking od Dava Trotta. S citem a lehkostí hází příběh za příběhem z praxe, na kterých ukazuje principy lépe než jakákoli metodologická příručka.

5) Zuzana Veselá [veselacopywriterka.cz]

Zuzana Veselá O psaní literatura jak psát

Stephen King, O psaní

Jeden z nejoblíbenějších autorů současnosti ukazuje, jak přemýšlet o/při psaní a vyvarovat se začátečnických chyb. Memoáry takového „Kinga“ mají větší cenu než stovky suchopárných příruček. Ty odložíte a do hodiny nic nevíte.

Z téhle knížky si odnesete většinu důležitého pro řemeslo. Uvědomíte si, že uživit se psaním není vůbec snadné a nehodí se pro každého. Zjistíte, jak vypadá den takového autora, kolik dní v týdnu pracuje, kde a jak hledá inspiraci, jak si „vyrobit“ to nejlepší pracovní prostředí a spoustu dalšího.

King dává rady především romanopiscům, ale většina pouček se hodí i pro copy. Vysvětluje třeba, jak trpné rody a nadbytek příslovcí zpomalují čtení nebo jak napsat trefnou přímou řeč. Do kamene tesat poučky o vypouštění zbytečných slov a vzorec: 2. koncept textu = 1. koncept mínus 10 % slov.

Oblíbený citát:

„Pokud chcete být spisovatelem, musíte dělat především dvě věci: hodně číst a hodně psát. Pokud vím, nedá se to nijak obejít, neexistuje žádná zkratka.“

6) Maru Kortanová [pabeni.cz]

Maru Kortanová O reklamě knina

David Ogilvy, O reklamě

Stalo se to v druhé polovině prázdnin – před šesti lety. Seděla sama v poloprázdné místnosti. Jen stůl, židle, notebook, pár tužek a papírový blok. Už druhý měsíc psala popisky pro slevový portál. Chodila do práce brzy ráno a odcházela mezi posledními. Psala po nocích, o víkendech, po cestě ve vlaku… Občas se stalo, že si s jednou jedinou stránkou dokázala hrát několik hodin. Psala, škrtala, přepisovala. Pořád dokola.

Tehdy odpoledne se otevřely dveře a mezi nimi stál její šéf. V ruce držel knížku, na přebalu byla fotka staršího pána s dýmkou. Položil ji na stůl a řekl: „Přečti si tu knížku a pochopíš“.

A ona četla.

Poprvé po cestě tramvají. Hltala odstavec za odstavcem a hledala zaručené rady.

Podruhé – když si užívala poslední srpnové slunce na chatě v Jemnici a mezi řádky přemýšlela o nesmrtelnosti brouka. Vrtalo jí v hlavě, jak je možné, že ty poučky z roku 1962 pořád platí.

Potřetí – když odcházela z práce na volnou nohu a říkala si, jestli to zvládne. Hledala tehdy recept na štěstí v písmenkách moudrého muže… A najednou jí to došlo. Nejde o to, O ČEM Ogilvy píše, ale JAK o věcech přemýšlí a do jakého KONTEXTU je staví.

Všechno, co vím o psaní a copywritingu, mě naučil David Ogilvy. Dobře, možná trochu kecám, protože odmala hodně čtu, vystudovala jsem literaturu a psaním jsem od té doby strávila možná i víc než těch 10 000 hodin, které z vás prý udělají mistra. Pravda je, že většinu „zaručených“ rad jsem za ty roky hodila do koše a řídím se jen těmito čtyřmi:

Oblíbený citát:

„Make it simple.

Make it memorable.

Make it inviting to look at.

Make it fun to read.“

7) Martina Habartová [eVisions.cz]

Martina Habartová Kraď jako umělec kniha

Austin Kleon, Kraď jako umělec

Kraď jako umělec na první pohled nevypadá jako bůhvíjak seriózní literatura, která by budoucím Ogilvyům k něčemu byla. Zdání klame – při čtení si nejspíš začnete zoufat, proč jste si ji proboha nepřečetli dávno. Kde vy jste mohli být, kdyby vám někdo otevřel oči už v začátcích. SPOILER: Po přečtení zaručeně dostanete chuť uskutečnit všechny více či méně šílené projekty a nápady, které jste kdy měli.

Oblíbený citát:

„Máš všechno. Začni.“

8) Kateřina Kalivodová [obsahova-agentura.cz]

Kateřina Foltánková Prodávat je lidské kniha o prodeji

Daniel H. Pink, Prodávat je lidské

„Prodej je špinavost a jsem rád, že s ním nemám nic společného!“ Tak nějak uvažuje většina lidí. Daniel H. Pink jim v této knize ukazuje, že je to přesně naopak. Každý něco prodává a rozhodně to nemusí být jen předražené pánve. I když přesvědčujete kolegy, klienty nebo čtenáře, musíte jim své nápady a argumenty umět dobře prodat.

Knihu jsem četla dvakrát a vždy to byl dobře investovaný čas. Líbí se mi, že Pink přistupuje k prodeji velmi eticky a nabízí spoustu zajímavých postřehů. Je jich opravdu dost, ostatně jsem s nimi zaplnila celou myšlenkovou mapu.

Myšlenková mapa obsahu z knihy Prodávat je lidské

Myšlenková mapa kniha Prodávat je lidské
Katka se podělila o mindmapu toho nejdůležitějšího z obsahu. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Oblíbený citát:

„Prodejci už nejsou zprostředkovatelé informací. Jsou jejich správci a vyjasňovači – pomáhají dát smysl vánici faktů.“

9) Lucie Hrdinová [h1.cz]

Lucie Štěrbová Zbraně vlivu kniha přesvědčování

Robert B. Cialdini, Zbraně vlivu

Nejde o typickou příručku pro copywritery. To určitě ne. Naopak. Má obrovský přesah i do běžného života. Při čtení si uvědomíte, v kolika situacích jste někomu sedli na lep, kolikrát vás někdo vmanipuloval do situace, která vám nebyla příjemná. Tahle knížka je návodem, jak se tomu bránit.

Na druhou stranu ji můžete číst i jako „učebnici“ – jako copywriter si z ní odnesete spoustu drobných „hacků“, které můžete uplatnit v praxi (třeba technika low-ballu, vysvětlení, proč na nás tak působí správně formulované testimonialy). Pozor ale na to, na co upozorňuje Charlotte Phillipsová z The Telegraph:

Oblíbený citát:

„Mezi přesvědčováním a manipulací je velmi tenká hranice, nepřekračujte ji!“

10) Marie Háková [followbubble.com]

Marie Grafová Myšlení rychlé pomalé kniha psychologie

Daniel Kahneman, Myšlení rychlé a pomalé

Myšlení, rychlé a pomalé, vás naučí „přemýšlet o přemýšlení“. Je to čtení hutné a dlouhé. Dost možná ho budete chtít odložit a jít si přečíst radši nějakou rychlou líbivku. Nedělejte to.

Kahneman rozděluje myšlení na dva zatraceně rozdílné procesy: na autopilota (někdy mu říkáme intuice), a na vědomou kontrolu procesu, uvědomělé rozhodování. Nenechte se zlákat prvním dojmem, Myšlení není agitace za jeden nebo druhý systém: máme a potřebujeme oba. Místo toho pečlivě rozebírá, podle čeho se rozhoduje lidský mozek v tom nebo v tom případě.

Porozumět tomu, jak lidé přemýšlí, je pro copywriting důležité – shodneme se?

Myšlení servíruje kromě teorie přemýšlení také konkrétní psychologické klamy. Nemá ambice vás cokoliv učit, ale ukáže vám cestu, a je na vás, co si z toho pro psaní vezmete. Např.:

 • ukáže, jak pochopit podsouvání rámce, ve kterém by měl váš protějšek přemýšlet (priming),
 • jak se mu přiblížit (iluze známosti)
 • nebo třeba na konkrétním pokusu ilustruje fakt, že to, co cpete mozku, dokáže ovlivnit i bezděké fyzické vnímání (The Florida Effect).

Děsivé? Trochu. Poučné? Dost.

11) Richard Dobiáš [dobry-copywriter.cz]

Richard Dobiáš Velký úspěch v malém podniku

Hans-Peter Zimmermann, Velký úspěch v malém podniku

Dnes už 25 let stará kniha slibuje velký úspěch malému podniku. Na první pohled nic o copywritingu, hm? Ale 3 až 4 kapitoly obohatí začínající textaře, pár „aha“ momentů přinesou i zkušenějším a další kapitoly ocení volnonožci. Mně knížka kdysi pomohla poskládat si obsahový check-list prodejního textu. A ten používám dodnes, třeba při copysketchingu.

Podnikatelský poradce Hans-Peter Zimmermann ve 12 kapitolách shrnul nejdůležitější principy z reklamy přímé odpovědi, prodejních dovedností a péče o zákazníky. Techniky reklamních textů vám rovnou ukáže na klasické inzerci. Jak oslovit zákazníka výhodou, na jaké lidské potřeby zapůsobit nebo jak prodávat příběhem. Občas cituje Davida Ogilvyho, Johna Caplese nebo Rona Willinghama, takže dříve či později sáhnete i po jejich knihách.

Ukázka z knihy Velký úspěch v malém podniku

Richard vám nasdílel i ukázku z knihy. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

12) Anna Sálová [contentwizards.cz]

copywriterka Anna Sálová Jak zaujmout hned napoprvé recenze knihy

> Dan Heath – Chip Heath, Jak zaujmout hned napoprvé

Copywriting je především řemeslo, a proto by si měl i sebekreativnější copywriter zopakovat, jak najít jádro svého sdělení, jak ho zasadit do příběhu a jak předávat informace tak, aby si je publikum přirozeně zapamatovalo. „Kuchařku na zaujetí“ od bratří Heathových ale nevyužijí jen psavci – využije ji každý, kdo ostatním prezentuje své myšlenky, vyjednává nebo se snaží někoho něco naučit. Protože lidská pozornost je nemilosrdná – pokud ji nezískáte hned na začátku, obvykle vyjde vaše další snažení (a sebelepší copy perly schované někde v body copy) vniveč. Přečtěte si shrnutí toho nejzajímavějšího z knihy u mě na blogu annacopy.cz.

Oblíbený citát:

„Jak objevit jádro svých myšlenek? Úspěšní advokáti říkají: Pokud přednesete deset bodů obhajoby, tak i když jsou všechny velmi dobré, než dojdou členové poroty do porotní místnosti k poradě, nepamatují si žádný. Abychom se dobrali k jádru myšlenky, musíme se stát mistry vylučovací metody. Musíme neúnavně stanovovat priority. Cílem není říct něco jen krátce, ale především zcela výstižně, jak to umí přísloví. Naše myšlenky musí být jednoduché a hluboké zároveň. Zlatým pravidlem je model maximální jednoduchosti: sdělení v jedné větě tak hluboké, aby ho každý člověk mohl dlouhodobě následovat.“

13) Martin Kavka [cestina20.cz]

copywriter Martin Kavka Hitmakeři recenze knihy

> Derek Thompson, Hitmakeři

Derek Thompson zkoumá anatomii hitů. Proč něco uspěje a zbourá všechny žebříčky, zatímco jiná věc pohoří. Na vlastní oči jsem viděl, jak se tvoří hit, když moje žena natočila krátké video, kde skákala přes gumu. Během týdne ho na Facebooku zhlédl 1 milion lidí (dnes je to přes 2,5 milionu) a tisíce z nich ho dále sdílely.

Díky tomu vznikla Pruženka, skákací guma s návodem. A později i naše rodinná značka 4 Kavky. Thompson v knize píše o tom, že úspěšné věci jsou povědomé, ale zároveň doplněné o něco nového a překvapivého. Skákací gumu lidé znali, ale už neuměli skákat – vychytaný návod byla ta novinka navíc. Během dvou let jsme pod značkou 4 Kavky prodali 5 tisíc Pruženek.

Poučení? Prezentovat nové myšlenky v návaznosti na ty staré, aby mělo publikum stále vodítko, díky němuž by pro něj byla novinka něčím povědomá. Vždycky mě baví si věci osahat na vlastní kůži, ideálně na vlastním produktu. S Pruženkou a dalšími hrami (a teď i s Hacknutou češtinou) si to plním.

Thompson odmítá pojem virální šíření, protože to je až příliš schematické a nefunguje v tom smyslu, jak virál chápeme (z jednoho člověka na dva, dále ke čtyřem, od těch pak k osmi apod.). Místo toho mluví o temném vysílání, kdy hraje obrovskou roli v šíření hitu někdo důležitý (např. influencer, významné médium mezi fanoušky). I podle mých zkušeností to dává větší smysl.

Poučení? Přemýšlet, co se doopravdy děje mezi produktem a publikem. Co vše má vliv na to, aby se něco stalo globálním hitem. Roli hraje kaskáda, v níž musí být silný článek, který sdělení přenese k tisícům, desetitisícům najednou. S tou je jednodušší pracovat než s virálním šířením – prolínání silné komunity, PR apod. Jinak ta „neexistence“ virálního šíření mi připomněla starý fór o tom, jak se milionář vypracoval: „Začal jsem s dolarem v kapse, ten jsem rozmnožil na dva, pak na čtyři, na osm, na šestnáct… A pak mi zemřel strýc a zdědil jsem 20 milionů.“

Oblíbená hláška:

„Můžete pozlatit hovno, ale trh tím nevytvoříte.“

Proč zrovna tahle hláška? Protože v praxi se mi potvrdilo, že žádný úspěšný produkt není jen navoněná zdechlina. Super nápad, provedení, propojení povědomého s novým musí doprovázet píle, výdrž a trocha štěstí.

Výtka? Škoda, že se do knihy nevešlo více příběhů a možná i více současnějších.

14) Tomáš Paták [foxentry.cz]

copywriter Tomáš Paták Twelve Rules of Life recenze knihy

> Jordan B. Peterson, 12 Rules for Life

Doporučit knihu o copywritingu je pro mě celkem rébus. Žádnou jsem nečetl. Nikdy jsem při letmém prostudování některé z nich totiž nenašel něco, co by mě donutilo přemýšlet několik týdnů. Přiznávám, poučky a rady jsou fajn, ale já si musím věci prostě dávat do širšího kontextu. Musím najít smysl. Vytvořit si takový myšlenkový vývar, na kterém pak stavím hutné textové omáčky. Nemám rád jednoduché cesty. Možná proto jsem se vždy více přikláněl k filozofii a psychologii a snažil jsem se najít něco, co v životě, textu a potažmo marketingu opravdu promlouvá ke každému. A taky něco, co mi pomůže poznat sám sebe a vydat ze sebe vždy to nejlepší nejen v práci.

Možná namítnete, že kniha kanadského klinického psychologa, filozofa a profesora Jordana Petersona 12 Rules for Life: An Antidote to Chaos má s copywritingem pramálo společného. Při bližším ohledání však odkrývá ty nejhlubší příběhy lidské psychiky na příkladech z mytologie, historie a vlastního života autora tak precizně, že poskytuje inspiraci pro psaní příběhů vlastních. Včetně toho životního.

Nejoblíbenější citací jsou pravidla samotná.

Oblíbené citáty:

 1. Stand up straight with your shoulders back.
 2. Treat yourself like someone you are responsible for helping.
 3. Make friends with people who want the best for you.
 4. Compare yourself to who you were yesterday, not to who someone else is today.
 5. Do not let your children do anything that makes you dislike them.
 6. Set your house in perfect order before you criticize the world.
 7. Pursue what is meaningful (not what is expedient).
 8. Tell the truth – or, at least, don’t lie.
 9. Assume that the person you are listening to might know something you don’t.
 10. Be precise in your speech.
 11. Do not bother children when they are skateboarding.
 12. Pet a cat when you encounter one on the street.

Teď je to na vás

Jestli jste dočetli až sem, jde o supr zprávu. Pokud si některou z knih přečtete, bude ještě líp. Měl bych ale ještě jednu věc.

Záleží jen na vás, ke komu se tento článek dostane. Tu moc šíření máte jen vy.

Zaujala vás doporučená literatura pro reklamní textaře? Sdílejte článek dál. Díky.

Ohodnoťte článek!
[Celkem: 1    Průměr: 5/5]

Patrik Gajdoš

Copywriter v konzultační společnosti Acomware. Řídím se heslem „Co neprodává, není kreativní.“ Spolupracoval jsem například s magazínem Mladý podnikatel, agenturou Inizio a portálem osobního rozvoje YeahCoach. Rád sdílím užitečné myšlenky z vybraných knih. Stáhněte si je také.

13 komentářů u „14 top copywriterů radí, jaké knihy vás posunou na vyšší úroveň“

 1. Super inšpirácie! Niektoré už patria k takej klasike, ale o mnohých som ešte nepočul. 🙂

  Za seba odporúčam a dopĺňam Aké drahé je zadarmo (Dan Ariely) a p. Martinu Habartová doplním o súvisiacu knihu Ukaž, co děláš! od rovnakého autora. 🙂

  PS: Aktuálne mám rozčítanú knihu Nikdy nedělej kompromis (Chris Voss), ktorá sa týka síce vyjednávania, ale veľa vecí vie človek uplatniť aj v copywritingu / marketingu. 🙂

  J.

  Odpovědět
  • Já to mám podobně. 🙂 Osobně mě nejvíc nalomil názor Matouše, protože takto jsem nad sebevzděláváním o copywritingu nikdy nepřemýšlel.

   Ukaž, co děláš! jsem měl taky v ruce, ale popravdě mě ta kniha zas tak moc nenadchla. Přišlo mi to jako víc rozepsaná kapitola z Kraď jako umělec. Arielyho někdy testnu.

   Voss je skvělej. Toho mám i vypsaného v poznámkách pro odběratele. U něj je supr, že tě neunudí nudnými teoretickými poučkami a vše je nasáklé čistou praxí. 🙂

   Odpovědět
 2. Presne tak, Voss je v tom jednotka, ale ak sa vám páčila jeho kniha, tak určite si nájdite čas na Arielyho! Teória kapitoly vždy skvelo ukázaná v praxi na 3 – 4 zaujímavých pokusoch. 🙂

  Odpovědět
 3. TOP copywriteři, to jako vážně?! 😀 Dobrej fór. Tipy na knížky OK, ale ten bulvární a hlavně nepravdivej nadpis… fuj.

  Odpovědět
 4. Ahoj Patrik,
  skvelý zoznam kníh. Práve mám rozpočúvanú audioknihu Zbrane vlivu a podľa mňa by to mala byť povinná literatúra pre každého copywritera.

  Moja prvá pomoc a inšpirácia sú myšlienky v knihe Web Copy That Sells od Marie Veloso, ktorú si aj recenzoval. Nikdy nedelej kompromisy má tiež skvelé myšlienky, ktoré sa dajú uplatniť v copywritingu.

  Teším sa na ďalšie články 🙂

  Odpovědět
  • Díky moc. Já díky tomu seznamu přišel na řadu zajímavých knih, které bych rád výhledově prošel. Uvidím, kdy se k tomu dostanu.

   Web Copy That Sells je zatím nejlepší kniha, kterou jsem o copywritingu přečetl. Autorka vyznává hodně velký důraz na psychologii, což je něco, k čemu se u psaní přikláním i já.

   Budu se snažit. 🙂

   Odpovědět
 5. Wow. Tak tohle musím přidat na svůj seznam knížek, které za život musím přečíst. V tomhle případě tedy, čím dřív tím líp, protože mi asi znalosti z nich v důchodu k ničemu nebudou. Nicméně moc díky za inspirativní článek!

  Odpovědět
  • Díky za milý komentář, Katko. Takhle k večeru mi to udělalo velkou radost. 🙂

   Jako inspirace je to určitě fajn a dá to skvělej odrazovej můstek. S odstupem času ale začínám čím dál víc souhlasit s názorem Matouše. Osobně mi přijde, že od určité úrovně znalosti se ty rady všemožně překrývají a nic zásadnějšího se nedozvíš. Pak už záleží na tom, jak ty poučky dovedeš psaním vypilovat a uvést do praxe.

   Odpovědět

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..