Recenze knihy Richard Rumelt, Good Strategy/Bad Strategy

Jaká je kniha od Richarda Rumelta s názvem Good Strategy/Bad Strategy: The Difference and Why It Matters?

Hrozně mě lákala od chvíle, kdy o ní povídal Jan Řezáč na přednášce Strategie pro webové projekty. Přečtení mi kvůli složitější angličtině trvalo déle. Výsledek?

Zjednodušená recenze Good strategy/Bad Strategy

Úvod do strategického myšlení, po kterém budete brát většinu řečí o strategii jako bláboly. Kniha srozumitelně popisuje vlastnosti dobré i špatné strategie, možnosti využití i způsobů přemýšlení nad trhem.

Pro názornost autor vše doplňuje příklady z vlastní praxe i historie. Právě druhá zmíněná věc mi ale hodnotu trochu sráží. Autor si některé minulé události vykládá po svém a těžko soudit, do jaké míry to odpovídá realitě. Někoho by mohla odradit i náročnější angličtina.

Proč by vás Good Strategy/Bad Strategy měla zajímat?

Odpověď skrývá jediné číslo. 95 %.

Tolik firem podle výzkumů pravou strategii postrádá. Stát ve skupině zbylých 5 % vám dává už samo o sobě výhodu.

Jenže co si pod tou „správnou“ strategií představit? Podle Rumelta ji tvoří 3 základní kroky:

  1. pečlivá diagnóza,
  2. řízené směřování,
  3. promyšlená akce.

Zní to jednoduše? Podle Rumelta ale většina firem tento postup nedodržuje a schovává se za „špatnou“ strategii. Pod ní si představte třeba:

  • vize,
  • motivace,
  • hodnoty,
  • přání,
  • vysněná budoucnost.

Nic z toho samo o sobě nepředstavuje problém. Ale nenazývejte to strategií. Ta vychází z reálných základů, kdy vědomě děláte určité kroky ke splnění reálného cíle. Řadu lidí ale odradí náročnost tvorby dobré strategie, a proto si hoví v pohodlí prázdných slov a líbivých slibů.

richard_rumelt_good_strategy_bad_strategy_ukazka_knihy
Kniha občas obsahuje také ilustraci. Většinou s tím ale nepočítejte. Good Strategy/Bad Strategy je na vizuál celkem strohá.

Druhá část knihy rozebírá zdroje, které dobrá strategie využívá. Mezi ně patří třeba:

  • řetězové procesy,
  • design,
  • soustředění,
  • dynamika,
  • setrvačnost.

Hodně mě zaujala myšlenka, že dobrá strategie pečlivě vybírá, do čeho investovat čas. Každý vlastní jen omezené zdroje (ať už peněz a času) a dobré fungování dost závisí na rozhodnutí, co NEdělat.

Poslední oddíl knihy řeší triky, jak nad strategií přemýšlet. Rumelt hodně zdůrazňuje kritické myšlení a varuje před vlivem názorové většiny. Ne vždy platí, že většinový názor = pravda.

Celkově knihu hodnotím pozitivně. I přes trochu náročnější angličtinu vše působí srozumitelně. Pouze některé argumenty, kdy Rumelt argumentuje historií, podle mě působí dost vágně.

Některé z rad zkouším využívat u sebe v rámci kariérního růstu a dlouhodobě to zatím funguje. Myslete ale na jedno. Úskalí strategie spočívá v neustále měnících podmínkách, které vyžadují opakované přehodnocování. Uvidím, jak to dlouhodobě bude fungovat.

Jaké knihy nejvíc ovlivnily v poslední době vás? Prozraďte v komentářích. 😊

Patrik Gajdoš
Ohodnoťte článek!

2 komentáře u „Recenze knihy Richard Rumelt, Good Strategy/Bad Strategy“

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..