100 rad, které mi měli říct před dostudováním a vstupem do reálného světa

Na LinkedInu mě zaujal skvělý článek Riche Handlera, který pracuje jako Chairman & CEO finanční skupiny Jefferies. Podělil se o 100 kariérních rad, které věnoval absolventům ekonomie Univesity of Rochester. S něčím souhlasím víc, s něčím méně. Kolem a kolem to beru za skvělé shrnutí, které s dovolením autora přebírám na blog. Kvůli mé angličtině některé tipy překládám dost volně. Nicméně věřím, že hlavní myšlenky článek předá. Užijte si to.

1. Vaše reputace je ten nejdůležitější zdroj ve vaší kariéře. A také ten nejkřehčí.

2. Přistupujte ke svému prvnímu a každému dalšímu zaměstnání jako k vrcholu vaší kariéry. Zaprvé to tak skutečně může dopadnout a zadruhé jde o jediný způsob, jak to zjistit.

3. Drobná vnitřní politika může krátkodobě skvěle fungovat. Ale dlouhodobě vás nepřiblíží k tomu, čeho chcete dosáhnout.

„Najděte si mentora. Pokud máte to štěstí a získáte ho, tento člověk vás přiměje jít až za hranice toho, co jste dříve brali za dosažitelné.“

4. Kariéra není hra s nulovým součtem. Jde o jednoduché tvrzení, ale jeden z nejtěžších konceptů, kterému věřit a podle kterého žít.

5. Najděte si mentora. Pokud máte to štěstí a získáte ho, tento člověk vás přiměje jít až za hranice toho, co jste dříve brali za dosažitelné. Dodá vám sebedůvěru vědomím, že vás podporuje někdo, koho sami respektujte. Jde o člověka, před kterým můžete plně odhalit svou zranitelnost a dá vám upřímnou (a často i bolestivou) zpětnou vazbu. Nejenže tato osoba změní vaši kariéru, ale ovlivní vaši osobnost i odkaz, který po sobě zanecháte.

6. Mentor nemusí být nutně člověk, který je vám podobný nebo jehož máte nejvíc v oblibě. Měla by to být ovšem osoba, od které se můžete nejvíc učit. Někdy vám přidělá hodně starostí, ale to je v pořádku. Váš cíl je učit se a zdokonalovat se, ne randit.

„Nikdy nejste příliš juniorní na to, abyste sami někoho neispirovali.“

7. Proč by si mentor vybral svou roli? Musí z toho něco mít? Mentor přijme svou roli pouze v případě, když ve vás ucítí potenciál. Nemůžete si jen tak ukázat prstem na kohokoliv. Můžete se porozhlížet po vhodných lidech a jít jejich zájmu naproti, ale oni jsou ti, kteří si vybírají.

8. Není až tak překvapivé, že všichni chtějí mentora, ale jen hrstka chce menteeho. Proč by se vás měl ovšem mentor ujmout, když sami nejste ochotni předat svou znalost někomu dalšímu?

9. Nikdy nejste příliš juniorní na to, abyste sami někoho neinspirovali. Stačí, když projevíte zájem o méně zkušenější jedince, kteří ovšem mají potenciál zlepšit svět. Možná tomu sami nevěříte, ale už nyní máte hodnotné zkušenosti ke sdílení. Život je úžasný v tom, že čím víc lidí mentorujete, tím víc se učíte a váš život bude bohatší. Nebojte se nedostatku času. Sedne si to.

10. Když se obklopíte chytrými lidmi, čekají vás samé výzvy, kroky mimo komfortní zónu a osobnostní růst.

„Čím blíž budete ve středu dění toho, co navenek působí jako ‚neorganizovaný bordel‘ s ‚mnoha věcmi k řešení‘, tím větší šance na zisk cenných zkušeností.“

11. Pokud vás obklopí průměrní lidé, zaseknete se v pohodlném průměru.

12. Společnost méně inteligentních lidí povede firmu k selhání nebo vás k vyhazovu.

13. Je v pohodě, že děláte hodně chyb. Obvykle jsou zanedbatelné a stávají se denně. Je dobré se z nich poučit.

14. Když své chyby opakujete pořád dokola, něco není v pořádku.

15. Objeví se jen několik velkých rozhodnutí, která budete muset učinit během kariéry. Rozpoznejte, kdy přijde jeden z těchto rozhodujících momentů a objektivně zhodnoťte situaci a veškerá objektivní fakta. Dejte si načas s rozhodnutím a promluvte si s kýmkoliv, koho respektujete. Je důležité, abyste se dobře rozhodli. Pokud jste úspěšní a děláte tato velká rozhodnutí správně, okolí bude ohromeno vaší dlouhodobou trajektorií. Pokud tu neuspějete, uhnete z kdysi úspěšné cesty a může být velmi obtížně – ba přímo nemožné – se vrátit zpátky.

„Nikdy nechoďte do kanceláře šéfa jen se stížnostmi, co je ‚nefunkční, špatně a hloupé.‘ Vždy za ním jděte až s plánem, jak zlepšit to, co je ‚nefunkční, špatně a hloupé‘.“

16. Vyberte si zaměstnavatele s velkým „flow“. Pod „flow“ si představte chytré lidi, mnoho potenciálních zkušeností, spoustu změn, neustálý ruch, příliš práce a nedostatek lidí, kteří by ji odvedli. Čím blíž budete ve středu dění toho, co navenek působí jako „neorganizovaný bordel“ s „mnoha věcmi k řešení“, tím větší šance na zisk cenných zkušeností. Nejlépe se učí praxí.

17. Pokud v nové práci nikoho nezajímáte vy ani vaše budoucnost, není úspěch úplně nemožný, ale jeho dosažení bude mnohem těžší. Snažte se obklopit kolegy, kteří se o vás lidsky skutečně zajímají.

18. Nikdy nevstupujte do oboru nebo práce jen proto, že působí skvěle na ostatní. Vy sami musíte cítit, že jde o skvělou věc.

19. Nezávislé myšlení je nesmírně cenná a vzácná komodita. Je mnohem pohodlnější jít s míněním většiny než proti proudu. Názor většiny nabízí falešný pocit bezpečí, který je zřídkakdy odměněn a často je mylný. Na druhou stranu nezpochybňujte samoúčelně. Některé věci působí samozřejmě proto, že samozřejmé jsou. Používejte hlavu.

„Pokud nechápete základy slušného chování, žádná firma nebude mít trpělivost, aby vás to doučila. Nejsou žádné 3 pokusy. Jeden a končíte.“

20. Nejste dost chytří na to, abyste tím vším jen tak bez námahy propluli. Možná vám to doteď vycházelo, ale potřebujete skutečně makat, pokud chcete něčeho významného dosáhnout. Pokud vám to nedochází, teď vstupujete do skutečného světa.

21. Práce má svůj název ze zřejmého důvodu. Občas vám bude mizerně. Je normální se takto někdy cítit ve chvíli, když se učíte, vyvíjíte se a usilujete o něco, čemu věříte.

22. Je velmi jednoduché říkat výmluvy typu „jsem nešťastný“, „kolegové tomu nerozumí“ nebo „všechno ve firmě je blbě“. Mluvení je laciné a stěžovat si umí každý. Zkuste změnit to, co nefunguje, protože tím si zvyšíte hodnotu. Jinak jste jen součást problému.

23. Nikdy nechoďte do kanceláře šéfa jen se stížnostmi, co je „nefunkční, špatně a hloupé“. Vždy za ním jděte až s plánem, jak zlepšit to, co je „nefunkční, špatně a hloupé“. Pravděpodobně nechcete před vedoucím hned nadávat na to, co vše na prd. Někdy ale není jiná možnost. Snažte se to alespoň říct klidně, pokud to situace umožní.

„Jestli žijete v domnění, že se svět točí jen kolem vás, jednou tvrdě narazíte. Firma tu byla před vámi a svět poběží dál i poté, co z ní odejdete.“

24. Pokud jste ten typ člověka, který neustále ukazuje prstem na ostatní, můžete být sami za problémistu. Nebuďte tedy překvapení, že až odejdete z místnosti, všichni budou ukazovat prstem právě na vás.

25. Práce by měla a může být i zábava. Pokud neprovádíte operace mozku, svou prací obvykle nerozhodujete o životě a smrti. Mějte nadhled. Není to jen ok, ale těží tím i vaše kariéra, když ukážete vaši osobnost, individualitu, smysl pro humor a charakter. Jen to nepřehánějte, pokud nejste profesionální komediant.

26. Nepleťte si práci s divokou párty studentů a studentek. Pokud překročíte veřejně mez v práci nebo na pracovní cestě, může vám to navěky ovlivnit kariéru. Neopijte se na kancelářské párty. Všichni si to zapamatují, povedou řeči a té nálepky se už nezbavíte.

27. Práce je vážná věc. Jsou tu klienti, investoři, regulátoři, kolegové, zákony a podobně. Pokud kariéru neberete vážně a chováte se nevhodně mimo kancelář, na sociálních sítích nebo děláte něco, čím se shazujete před ostatními, nepochybujte, že si tím osekáváte možnosti v práci.

28. Pokud vnímáte pohlaví, rasu, náboženství a sexuální orientaci jako rozhodující faktor pro cokoliv ve svém životě, měli byste být a budete vyhozeni.

„Odkládání času na cvičení, dobré stravování, setkávání s rodinou a přáteli vám poskytne alespoň malou rovnováhu. Nikdo neocení vaše vyhoření, neustálé nemoci, podráždění nebo ztrátu životní perspektivy.“

29. Pokud nechápete základy slušného chování, žádná firma nebude mít trpělivost, aby vás to doučila. Nejsou žádné 3 pokusy. Jeden a končíte. A tak by to mělo být. Berte to jako jediné varování, které kdy dostanete.

30. Neexistuje žádný limit počtu otázek, když se chcete učit. Neptejte se jen na ty samé pořád dokola a buďte dost vnímaví, kdy je vhodné být zvídavý a kdy ne.

31. Pokud zapracujete na empatii a schopnosti vcítit se do situace jiných lidí, čeká vás skvělá kariéra.

32. Jestli žijete v domnění, že se svět točí jen kolem vás, jednou tvrdě narazíte. Firma tu byla před vámi a svět poběží dál i poté, co z ní odejdete. Nikdo není nenahraditelný. Na to nikdy nezapomeňte.

33. Většina společností prosperuje zvyšováním příjmům a snižováním nákladů. Pokud přispějete k růstu firmy nebo její efektivitě, zasloužíte si patřičné pravomoci. Pokud ovšem neovlivňujete ani jedno z těchto dvou věcí, možná byste měli zvážit svou náplň práce. To ovšem neznamená, že výzkum, strategické plánování, budování kultury a podobné věci nejsou důležité. Jsou. Když se nad tím totiž zamyslíte, všechny tyto činnosti dlouhodobě zvyšují výnosy a zároveň redukují náklady. Tak je tak vnímejte.

„Nejdůležitější kariérní rozhodnutí, jaké kdy uděláte, je volba správného partnera/partnerky.“

34. Je jednoduché dát výpověď a cítit zadostiučinění. O mnohem těžší a zároveň více uspokojující je vystoupit ze stínu a udělat pro zlepšení věcí vše, co vaše možnosti dovolí.

35. Pokud se probudíte za pár let a uvidíte ve svém životopise hromadu pozic, je to obvykle signál, že je něco špatně. Vaši budoucí zaměstnavatelé budou zpochybňovat váš úsudek, loajalitu a kompetence. Můžete si myslet, že to okecáte, ale chytří tazatelé z dobrých firem to snadno prokouknou. Pravděpodobně napálíte pár průměrných HRistů v malých firmičkách, ale ve finále tím jen přidáte novou pozici do svého nepřirozeně dlouhého životopisu.

36. Někdy je nezbytné dát výpověď. Ale až poté, co jste udělali maximum pro zlepšení situace. Dlužíte to sobě a svému zaměstnavateli. Nicméně pokud někdy zpozorujete neetické jednání nebo elementární problémy, které vedení ignoruje, okamžitě dejte výpověď. Špatná reputace je nakažlivá.

37. Najděte si něco, co vás naplňuje a čemu opravdu věříte. Když to uděláte, už se nikdy nepodíváte na hodiny.

„Vystupujte mimo svou komfortní zónu. Pokud jste opravdu dobří v určité oblasti, udělejte maximum, abyste objevili i ty další.“

38. Začněte co nejdříve pracovat na životní rovnováze. Juniorní člověk to může brát za nemožné, ale není. Ano, strávíte hodně času tím, abyste se osvědčili při startu své kariéry. Ale odkládání času na cvičení, dobré stravování, setkávání s rodinou a přáteli vám poskytne alespoň malou rovnováhu. Nikdo neocení vaše vyhoření, neustálé nemoci, podráždění nebo ztrátu životní perspektivy.

39. Nejdůležitější kariérní rozhodnutí, jaké kdy uděláte, je volba správného partnera/partnerky. Pokud dobře vyberete, budete mít s kým oslavovat každý úspěch, podpoří vás v každé nesnázi a dá vám upřímný názor. Pokud vybere špatně, váš život bude o dost těžší, osamělejší, komplikovanější a mnohem méně významný. Důrazně doporučuji, pokud to půjde, abyste dobře vybrali hned napoprvé. Pokud cítíte pochyby a obavu ohledně vztahu, důvěřujte instinktu.

40. Oslavujte povýšení. Jde o významný moment a ocenění za dobrou práci.

„Kdykoliv se na vás někdo obrátí se svým problémem, je to dobrý signál. Ukazuje to důvěru ostatních, že jim s něčím umíte pomoci.“

41. Nikdy nepracujte den za dnem s cílem dosáhnout povýšení. Pokud přijdete do práce se správným přístupem, usilujete o perfektní kompetenci, upřednostňujete potřeby celku před svou osobní agendou, vždy se budete chovat eticky a uděláte maximum pro dosažení změn, povýšení přijde. Ale nejde o náhodu. Povýšení je důsledek ukázky vašeho nejlepšího chování a každodenních akcí. Nikdy k němu nedojte jen proto, že jde o vaši top prioritu.

42. Nebuďte zklamaní, kdy někoho povýší a vás ne. Oslavujte s nimi a upřímně zhodnoťte, proč k tomu došlo. Možná nepřišla vaše správná chvíle. Může existovat lepší směr pro vás, který vidí někdo další. Možná vás zbrzdily nějaké chyby, takže je to dobrý signál k zastavení a přehodnocení sebe sama. Je možné, že opravdu nejste šťastní a potřebujete si vše srovnat v hlavě.

43. Kdokoliv může dostat práci. Ale jen hrstka lidí udělá kariéru. Pochopte rozdíl.

44. Vystupujte mimo svou komfortní zónu. Pokud jste opravdu dobří v určité oblasti, udělejte maximum, abyste objevili i ty další. Čím širší schopnosti získáte, tím víc poroste vaše hodnota. Potřebujete napřed skvěle odvádět svou práci, a proto je dobré být expert alespoň v pár věcech.

„Neustále investujte do sebe.“

45. Práce je o lidech. Každá kariéra začíná a končí s lidmi. Pokud jste nejchytřejší člověk v místnosti a nedovede se vypořádat s lidmi, jak chytrý opravdu jste? Zamyslete se nad tím.

46. Kdykoliv se na vás někdo obrátí se svým problémem, je to dobrý signál. Ukazuje to důvěru ostatních, že jim s něčím umíte pomoci. Nikdy si nestěžujte, když za vámi lidé přijdou s prosbou o pomoc. Pokud za vámi nikdo nechodí, nemyslí si, že přinášíte hodnotu. Může se to sice na první pohled zdát jako jednoduchý a pohodlný způsob, jak strávit svůj den. Bohužel to také znamená, že máte práci, nikoliv kariéru. A co hůř, tato práce nemusí trvat věčně. Je nejlepší, když vás pořád někdo otravuje s tím, že potřebuje vaši pomoc. Značí to, že vás potřebují.

47. Pokud strávíte svou kariéru pomáháním ostatním s řešením jejich problémů, zlepšováním ostatních okolo sebe, přijmutím svého podílu viny a sdílením kreditu za úspěch, nebuďte překvapení, až jednou získáte novou pozici: CEO.

48. Okolí vždy časem pozná skutečnou tvář „okouzlujících“ lidí. Může to trvat déle, než by se vám líbilo, ale nebojte se. Vždy je odhalí.

„Když dostanete úkol, splňte ho přesně podle zadání. Vždy ale s odstupem zhodnoťte účel a důsledek své práce. Je snadné uvíznout v pasti, kdy mechanicky a bezmyšlenkovitě odbavujete úkol za úkolem.“

49. Musíte ovládat a řídit svou kariéru. I když máte skvělého šéfa, úžasného mentora nebo kvalitní firmu, převezměte plnou zodpovědnost. Vyžaduje to kritické sebehodnocení. Co se potřebujete naučit, abyste byli lepší? Jaké vztahy jsou pro vás nejdůležitější? Jaké budoucí cesty vidíte pro svůj další růst? Co je tou nejdůležitější potřebou firmy, do které se nikdo jiný nechce pustit? Převezměte vlastnictví za svou kariéru.

50. Neustále investujte do sebe. Není náhoda, že jsou na vrcholu lidé, kteří absolvují noční lekce, neustále čtou, skvěle rozumí oboru, firmě a plně se ponoří do svých příležitostí. Nikdy nejde jen o štěstí. To tvrdí jen ti neúspěšní.

51. To že jste na juniorní pozici ještě neznamená, že nemůžete být pozoruhodným mluvčím ve své práci, firmě a oboru. Pokud jste ten, kdo přijímá ostatní skvělé lidi k projektům, přinášíte hodnotu. Pokud se snažíte držet mimo skvělé lidi, protože jsou pro vás konkurencí, snižujete hodnotu. Věřte v prostředí, kde pracujete a mluvte o něm. A důvěřujte si.

„Nikdy nezapomeňte, že i když je kariéra nesmírně důležitá, nikdy neurčuje, kým jste jako člověk.“

52. Naučte se, jak vést rozhovory s lidmi. Je to důležitá a cenná schopnost. Prvním způsobem, jak se to naučit, je objektivní zhodnocení procesu, který jste už absolvoval(a). Kdo vás zpovídal dobře a kdo špatně? Kdo dobře zhodnotil vaše přednosti i slabiny a kdo se nechal ošálit? Co byly ty správné otázky, které vás přiměly se otevřít a které byly zbytečné? Kdo z tazatelů jen plkal nesmysly a kdo vás přiměl, abyste se plně otevřeli? Vždy existují dvě strany každé interakce, ale musíte tomu věnovat pozornost.

53. Arogance je cesta ke zruinování kariéry. Je to jen otázka času. Čím jste úspěšnější, tím byste měli být pokornější. Pokornou superstar nic nezastaví.

54. Vždy říkejte špatné zprávy upřímně, okamžitě a napřímo. Špatné zprávy se zřídkakdy zlepší. Pokud je odpověď tvrdé NE, okamžité NE je mnohem lepší než zdlouhavé MOŽNÁ, které je obvykle převlečené trapné NE. Pokud uděláte chybu, přiznejte to. Nikdy nepřekrucujte. Pokud něčemu nerozumíte, ozvěte se. Problémy nikdy nezmizí. Malé komplikace časem vyrostou a je větší šance, že se z nich stanou velké problémy.

„Je důležitě pracovat chytře, nikoliv jen tvrději.“

55. Když dostanete úkol, splňte ho přesně podle zadání. Vždy ale s odstupem zhodnoťte účel a důsledek své práce. Je snadné uvíznout v pasti, kdy mechanicky a bezmyšlenkovitě odbavujete úkol za úkolem. Vnímání z většího kontextu vám dovolí růst. Pokud nemůžete přijít na to, proč vás přidělili k určité činnosti nebo k čemu je ta práce dobrá, včas se zeptejte vhodné osoby. Pomůže vám to budoucí úkol splnit lépe a víc si ho užijete.

56. Je dobré mít představu, kde se vidíte za 5 až 10 let. Stačí alespoň obecný směr, kterým směřovat. Tento ultimátní cíl se může časem změnit, ale to je v pořádku. Nic není vytesáno do kamene. Pokud neřešíte, že pořád náhodně plujete podle toho, kam vás vítr zrovna zavane, nebuďte překvapeni, až jednou skončíte spláchnuti na břehu. Vyberte si směr a nechte se vést vnitřním kompasem. Vždy nakonec můžete uhnout jinam, když to bude třeba.

57. Nejdůležitější a nejúspěšnější lidé jsou snadno a neustále dostupní. Někomu by mohlo přijít zvláštní, proč tito lidé vždy zvednou telefon a rychle odpovídají. Odpověď je, že to dělají vždy a pomohlo jim to stát se důležitým a úspěšným. Lidé, kteří vytváří iluzi zaneprázdněnosti, jsou zřídkakdy důležití.

„Vždy žijte v mezích svých možností. Nikdy není příliš brzy pracovat na svém finančním plánu. Pokud jste lehkomyslní v mládí, nebudete mít prostředky na to být lehkomyslní ve stáří.“

58. Buďte hrdí na to, kde pracujete a co zrovna děláte. Noste firemní čepici nebo tričko. Pokud má vaše firma tašku s firemním logem a vy ji odmítáte nosit, možná jste ve špatné firmě. Je v pohodě si něco takového koupit a být součástí něčeho většího než vy. Buďte hrdí. Jen si nenechte vymýt mozek.

59. Nikdy nezapomeňte, že i když je kariéra nesmírně důležitá, nikdy neurčuje, kým jste jako člověk.

60. Vždy buďte dobrým člověkem. Sami dobře víte, co to znamená. Pokud se vnitřně podezříváte, že děláte něco, čím porušujete toto jednoduché pravidlo, nedělejte to.

61. Respektujte zkušenosti. To neznamená, že nová inciativa, čerstvé nápady a mladistvá nezávaznost nejsou pohonem každé firmy. Jsou. Nicméně zkušenost lidí, kteří byli kdysi mladí a někdy příliš optimističtí, je velmi důležitá a užitečná. Mohou se úplně mýlit a svět se třeba radikálně změnil. Ale třeba taky ne. Naslouchejte, dělejte svou práci, respektujte jejich úhel pohledu a až pak se rozhodněte, kudy je nejlepší se vydat.

„Za 5 let (pravděpodobně i méně) tu budou noví lidé se znalostí ještě novějších technologií, a jediný způsob, jak s nimi udržet krok, je ochota neustále se přizpůsobovat technologickému vývoji.“

62. Přijměte každou součást technologií. Dnes vám to může přijít jako samozřejmost, protože jakožto čerstvý absolvent berete nejnovější technologie jako oběžnou součást života. Ale věřte mi. Za 5 let (pravděpodobně i méně) tu budou noví lidé se znalostí ještě novějších technologií. Jediný způsob, jak s nimi udržet krok, je ochota neustále se přizpůsobovat technologickému vývoji.

63. Je důležitě pracovat chytře, nikoliv jen tvrději. Ti nejlepší dělají obojí a není jich málo, tak se do toho opřete.

64. Vraťte se na školu pouze v případě, pokud přesně víte, proč to děláte a vyberte si tu, která vás přiblíží vašim cílům.

65. Vždy žijte v mezích svých možností. Nikdy není příliš brzy pracovat na svém finančním plánu. Pokud jste lehkomyslní v mládí, nebudete mít prostředky na to být lehkomyslní ve stáří. Věřte mi. Je zábava žít lehkovážný život v pozdějším věku. Přečtete si knihu Nejbohatší muž v Babylóně od George S. Clasona. Zabere vám to pár hodin, ale ušetří vám to několik desetiletí. Tomuhle říkám dobrá investice. Pochopte to, čemu vaši rodiče s nechutí říkají daně. Jsou nepříjemné, ale skutečné a je lepší jim porozumět dřív než předstírat, že neexistují. Vždy je plaťte.

„Neustále si zapisujte své životní cíle a přehodnocujte je.“

66. Můžete se dostat do pasti, kdy se rozhodujete mezi prací a kariérou, když se předčasně uvrtáte do závazků, které limitují vaši svobodu. Stává se to a jde o běžnou součást života. Snažte se mít otevřené oči a dělejte včas proaktivní kroky předtím, než vás okolnosti přitlačí k rozhodnutím, která ovlivní vaši svobodu. Když budu konkrétní: Mluvím o manželství, dětech, nemovitostech a ostatních nákladech nebo čemkoliv jiném, co limituje vaši akceschopnost. Neříkám, abyste se tomu všemu vyhýbali. Jen zdůrazňuji, že na tohle všechno časem přijde řada. Je lepší, kdy se pro tyto věci svobodně rozhodnete, než aby okolnosti udělaly volbu za vás.

67. Neustále si zapisujte své životní cíle a přehodnocujte je. Je v pořádku, pokud se v průběhu času mění. Co už není v pořádku je to, když nejste sami k sobě upřímní.

68. Je mnoho způsobů, jak najít uspokojení v jedné kariéře. Odměna může být finanční, fyzická, intelektuální, duševní nebo řada dalších. Někteří lidé mají štěstí, že jich mají více. Nejdůležitější je vybrat si kariéru, která nejlépe pasuje na hodnoty, kterých si nejvíc ceníte a dovolí vám si ji užít. Nikdy nežárlete na lidi, kteří si vybrali kariéru s odlišnou odměnou, protože to pouze znevažuje cíle a vize, které jste si sami určili. Mějte to na paměti a buďte k sobě upřímní.

„Lidé se od vás mohou odvrátit ve chvíli, když se přestane dařit, což vás může zklamat. Kouzelné na tom je, že jde o jedinou příležitost, jak poznat své opravdové přátele.“

69. Pokud máte kliku a vaše zvolená cesta vám přinese i dost peněz, máte odpovědnost a povinnost sdílet tyto finanční prostředky s těmi, kteří neměli to štěstí. Je vhodné si vybrat určitou skupinu lidí, kterou podporovat, ale měli byste začít co nejdříve. Nikdy není příliš brzy a nikdy to není o množství peněz. Je privilegium, když můžete podporovat ostatní.

70. Největší dar, který můžete dobročinnosti poskytnout, je vaše energie, nadšení a čas. Se 100% jistotou budete tím, kdo z této aktivity bude nejvíc těžit.

71. Lidé, jejichž práce nabízí převážně fyzickou a duševní odměnu, mohou časem skončit jako ti nejbohatší. I když se to nemusí zdát na první pohled.

72. Teď jste v reálném světě, kde se občas něco po*ere. Z nějaké důvodu lidé milují vítěze. Není těžké narazit na „nejlepšího kamaráda“, když patříte ke světové špičce. Lidé se od vás ale mohou odvrátit ve chvíli, když se přestane dařit, což vás může zklamat. Kouzelné na tom je, že jde o jedinou příležitost, jak poznat své opravdové přátele. Lidé s charakterem září, když kolem sebe vidí přátele v nesnázích. Vždy se obklopujte lidmi s opravdovým charakterem a zbavte se těch falešných. Abyste v tom uspěli, musíte mít sami skutečný charakter. V tomto případě se protiklady nepřitahují.

„Lidé se skvělým EQ vždy zaměstnávají podřízené s vysokým IQ.“

73. Znejte své hranice. Váš šéf a jeho nadřízení se mohou jednou stát vašimi přáteli, ale je dost pravděpodobné, že teď k nim ještě nepatří. Nepřekračujte své meze. Netroufejte si. Věnujte pozornost náznakům a buďte obezřetní.

74. Existuje důležitý koncept zvaný EQ. Je mnohem důležitější než IQ. Lidé se skvělým EQ vždy zaměstnávají podřízené s vysokým IQ. Pokud nevíte, co to EQ znamená, zjistěte to.

75. Pokud vybudujete velké bohatství díky kariéře a během toho zapomenete, jaký jste člověk, jste ve skutečnosti velmi chudí. Bohatství z vás nikdy neudělá lepšího člověka. Pouze horšího.

76. Nikdo nezbohatl jenom tím, že si dal za cíl být bohatý. Jde pouze o vedlejší produkt nadšení z činnosti, která lidem přináší hodnotu.

77. Je velká zábava se podílet na něčem, v co věříte. Ať už jde o produkt, divizi, nápad, hnutí, firmu nebo obor. Nezáleží, o co to je, pokud jste součástí budování něčeho, čemu opravdu věříte.

„Čas je váš nejvzácnější zdroj. Neplýtvejte s ním.“

78. Hlavní neúspěchy jsou důležitými mezníky, které umožňují podniknout velké věci v budoucnu. Pokud se budete utápět ve svých neúspěších a pohltí vás, jste v háji. Nicméně pokud přijmete své neúspěchy, poučíte se z nich a rozvíjíte se, nic vás nezastaví. Pak si lidé budou šeptat za vašimi zády „Jak je možný, že ti všechno vychází? Máš sakra kliku!“ Štěstí pomáhá, ale zřídkakdy jde o rozhodující faktor.

79. Pokud strávíte 1 % svého času kancelářským drbáním a nesmysly, stojíte na velmi tenkém ledě. Z jednoho procenta se stane deset a nebudete se moci zastavit. Je to ztráta času a jediným důsledkem bude posílení dojmu ostatních, že vás nemůžou brát vážně.

80. Lidé patří buď k nositelům kultury, nebo jejím ničitelům. Pokud máte pochyby, kým jste vy, je pravděpodobně všem ostatním jasné, že jste jen součást problému a nikoliv řešení.

81. Čas je váš nejvzácnější zdroj. Neplýtvejte s ním. Jediný způsob, jak ho neztrácet zbytečně, je být k sobě upřímný v tom, jak ho trávíte.

„Pokud máte specifické kariérní potřeby, buďte chytří a nebojte se ozvat. Když to neuděláte, neočekávejte, že se problém sám vyřeší.“

82. Pokud si myslíte, že vás ostatní musí vidět pracovat pozdě do noci, abyste dosáhli pokroku, buď nejste dost dobří v tom, co děláte, nebo pracujete na špatném místě. Kompetence, efektivita, poctivost a výsledky jsou tím, na čem záleží. Pokud neplánujete kariéru v modelingu, viditelnost vaší tváře nebude tím rozhodujícím faktorem.

83. Někdy lidé opomíjejí selský rozum. Neutopte se v komplikovaném problému s představou složitého řešení v situaci, kde je cesta ven celkem jednoduchá. Když tápete, držte se jednoduchosti a spoléhejte na selský rozum. Pokud to nepatří k vašim silným stránkám, požádejte o radu někoho vhodnějšího.

84. V současnosti existují způsoby, které chytrým společnostem dávají větší možnosti při uspokojování potřeb jejich zaměstnanců. Nikdo nechce přijít o skvělé lidi jen proto, že nezapadají do specifické pracovní role. Pokud máte specifické kariérní potřeby, buďte chytří a nebojte se ozvat. Když to neuděláte, neočekávejte, že se problém sám vyřeší. Zkuste přijít s plánem na řešení problému, který bude fungovat pro všechny. Pamatujte, že stále musíte být produktivní, efektivní a uvědomit si časové možnosti a požadavky lidí, se kterými pracujete.

„Pokud sedíte na poradě a víte, že máte co říct, potlačte ten tíživý pocit v žaludku z nervozity, který vás brzdí, a ozvěte se.“

85. Komunikační dovednosti jsou kritické. Co nedovedete vhodně vyjádřit, to se nepočítá. Pokud ve vás mluvení před lidmi vzbuzuje nervozitu, jděte na lekce. Psaní je také důležité a lze ho doučit. Je umění psát stručné a jasné e-maily. Neztrácejte čas lidí a učte se, jak jít rychle k jádru věci. Nikdy neposílejte odpověď na všechny, když to není nezbytečně nutné a vždy pochopte nuance „skryté kopie“ v e-mailech. Je lepší nikdy nepoužívat skrytou kopii a spíš se zeptejte sami sebe, proč se bojíte ostatním odhalit, s kým vším si píšete. Může být lepší pro všechny, když jste v tomto otevření než posílat zprávy ve skrytých kopiích.

86. Pokud sedíte na poradě a víte, že máte co říct, potlačte ten tíživý pocit v žaludku z nervozity, který vás brzdí, a ozvěte se. Důvěřujte si, že poznáte, kdy máte důležitou věc k diskuzi a promluvte. Časem to půjde snáz, ale potřebujete začít. Nikoho v místnosti nikdy nepřesvědčíte o své přidané hodnotě, pokud v kritický okamžik nepromluvíte.

87. Vždy respektujte ostatní, ale nikdy se nenechte zastrašit něčí důležitostí, zkušenostmi, vlivem, vzrůstem nebo titulem. Lidé jsou lidmi. Každý nějak začínal. Řada seniorních odborníků má děti a jsou hrdí, že je mohou rozvíjet. Většinu zkušených kolegů těší, když vidí novou generaci, která se umí projevit a něčím přispět. Jste budoucnost, ale potřebujete to dokázat a zasloužit si to.

„Čím jste seniornější, tím rychleji vzrůstá počet lidí, pro které pracujete. Většina lidí si myslí, že je tomu naopak.“

88. Jeden hloupý přešlap a poškodíte dojem a pověst všech, kteří vás obklopují. Jste nyní zodpovědní za všechny své kolegy. Jde o primární zodpovědnost. Už nejde jen o vás. Nikdy na to nezapomeňte.

89. Současný svět je transparentní. Zvlášť dnes. Neexistují žádná tajemství. Každý má alespoň jednoho důvěrného přítele, kterému se svěří se „zvlášť důvěrnými“ informacemi. A každý takový člověk má svého dalšího podobného kamaráda. Nepodlehněte falešného pocitu bezpečí. Pokud nemáte co skrývat, nemusíte se bát toho, co si o vás okolí říká.

90. Čím jste seniornější, tím rychleji vzrůstá počet lidí, pro které pracujete. Většina lidí si myslí, že je tomu naopak. Neví ale, která bije.

91. Každého občas svazují pochybnosti a všichni čas od času vymýšlíme věci až za běhu. Nyní jste ve skutečném světě, na který nikdo nevydal žádný univerzální manuál, osnovu, témata státnic ani připravený test, který by vám ukázal, jak si stojíte. Musíte na to sami přijít.

„Pokud jste skutečně otevření novým známostem, o které se opravdu zajímáte, vaše šance na úspěšnou kariéru strmě vzrostou.“

92. Když nastoupíte do práce, nikoho nezajímá vaše absolvovaná škola ani prospěch. Záleží jen na tom, co můžete udělat dnes a zítra.

93. Odteď budete potkávat řadu lidí. Obklopí vás kolegové, spolucestující, cizinci, klienti, investoři, lidé z akcí a hromada dalších nových tváří. Ti všichni vám dávají příležitost vybudovat nové vztahy. Nikdo vám nezaručí, kdo z těch kontaktů bude zbytečný a který vám změní život. Pokud jste skutečně otevření novým známostem, o které se opravdu zajímáte, vaše šance na úspěšnou kariéru strmě vzrostou. Pokud ovšem upřednostníte pouze lidi důležité pro vaši bezprostřední budoucnost, sami se tím brzdíte. Klienty můžete potkat v metru. Číšníci v restauraci se časem mohou stát budoucími obchodními partnery. Vedoucí z konkurenční firmy osud zavane k vám a vyklubou se z nich vaše spřízněné duše. Je běžné, že se lidé moc nezajímají o své okolí do doby, než vycítí příležitost pro vlastní profit. Pak rázem nasadí masku povrchního a umělého kouzla. Úspěšní lidé si najdou čas pro kohokoli a mají dveře otevřené pro všechny. Ať už jde o poslíčky nebo ředitele. U koho tipujete, že bude mít větší šance na úspěch? Opravdu si myslíte, že lidé nepoznají rozdíl?

94. Plaťte včas faktury. Špatná splatnost v začátcích se může časem vyklubat ve velký problém. Nenechte se jednoduše vtáhnout do dluhů.

95. Nikdy není příliš brzy začít s pravidelným cvičením. Zdravý životní styl něco stojí, ale jeho zanedbání vás vyjde mnohem dráž.

96. Nebojte se požádat svou rodinu a blízké přátele o radu. Nemusíte se podle nich hned zařídit, ale nikdy není na škodu naslouchat lidem, kteří pro vás chtějí to nejlepší. Když jim naopak řeknete jen zkreslenou část příběhu s přáním vědět jejich názor, jen vás utvrdí ve vašem přesvědčení a jejich pohled bude bezcenný.

97. Každý chce být obklopen optimistickými lidmi, kteří hledí dopředu, vyzařují pozitivní energii a prosvětlí místnost svým úsměvem.

98. Na úpravě vzhledu záleží.

99. Jde o velmi dlouhý závod. Plýtváte životem, pokud se rozhodnete odměnit až ve chvíli, kdy dosáhnete specifické cílové rovinky.

100. Ať už děláte cokoliv, mějte na paměti, že na konci dne byste měli být hrdí na vaše kolegy, pracovní poslání, hodnoty vaší firmy i kariéry a vaši příležitost osobně přispět ke změnám.

RICH HANDLER
Chairman & CEO Jefferies
Chair of the Board of Trustees, University of Rochester
@handlerrich Twitter | Instagram

* * * *

Přeloženo z originálu se svolením autora:

100 Things I Wish Someone Had Told Us After College And Before I Entered The Real World

Ohodnoťte článek!

2 komentáře u „100 rad, které mi měli říct před dostudováním a vstupem do reálného světa“

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..